OddMix IconOddMix  KOMPUTER - TÁR VÁLTÓ 

Egyszerü könnyen megépithetö PC több merevlemezes tároló váltó kapcsoló rajz

OddMix.com - PC technológia - PCN0702H - Nagy Károly

Minden személyi számítógép (PC) rendelkezik legalább egy merevlemezes adat tárolóval. Legtöbb gyári készüléknek csak egy beépitett tárolója van amely nem könnyen kivehetö. Ez a tár a komputer legnagyobb memóriája. Ez egy viszonylag ujabb fejlesztés sorozat eredménye, mert a közelmúltban, a CD - majd ujabban - a DVD nagyobb mennyiségü adat tárolásra volt használható mint az akkoriban kapható legnagyobb merev lemezes tárolók (HD). Ennek a HD tárolónak feladata hogy az összes rendszer és használati programokat és egyéb adatokat raktározza. Nagyon hasznos ha egy komputernek több merevlemezes tárolója van. Még hasznosabb ha ezek a tárolók különféle müködö rendszer programokkal rendelkeznek és ezek az elölapon levö kapcsolóval választhatók. Ez a project egy ilyen váltó kapcsolót mutat be.

1. kép. PC merevlemezes tároló váltókapcsoló elölröl [5 KB]
1. kép. PC merevlemezes tároló váltókapcsoló elölröl
Amint azt legtöbb komputer használó valószinüleg felfedezte, a PC BIOS lehetövé teszi sok különbözö tulajdonságú, formátumu és paraméterrel rendelkezö tároló használatát. Azonban a BIOS-on keresztül történö tárváltás nehézkes. A BIOS információ kriptikus, és többnyire többszörös ujrainditást tesz szükségessé. Tár csere és paraméter változtatás nehézkes, mindez csak azért hogy ki vagy bekapcsoljunk egy tárolót. Azonkivül csak néhány választásra van lehetöség. Az itt leírt kapcsoló sokkal több választást tesz lehetövé, ugyanakkor egyszerüen elkészíthetö. Csak egy üres tár hely a müanyag fedölemezzel (vagy valami más megfelelö rész a kapcsolóknak), néhány kapcsoló és egy kevés vezeték szükséges a megépitéshez.

A project a tárolók azon tulajdonságán alapszik hogy az EIDE (az IDE is) két különbözö protokolt használ. Ezek közül az öregebb - a mester-szolga - az ujabb a kábel által választja ki a tározók prioritását. Figyeljünk arra hogy a protokolok nem keverhetök össze ugyanazon kábelen, de minden további nélkül keverhetök különbzö kábeleken.

1. ábra. PC merevlemezes tároló kapcsolási rajza [2 KB]
1. ábra. PC merevlemezes tároló kapcsolási rajza

Az 1. képen. az üres helyre beültetett kapcsolószerkezet látható. A fekete elölap a két kapcsolóval alkotja a kapcsoló táblát. Bal oldalon, az eredeti piros szinü téglalap alakú világitó (LED) dióda melletti kapcsoló, a kapcsolási rajzon SW1-es jelöléssel, a tároló tápfeszültségét szakítja.

2. kép. PC merevlemezes tároló sönt szelektor blokk csatlakozások [6 KB]
2. kép. PC merevlemezes tároló sönt szelektor blokk csatlakozások
A kapcsolótábla jobb oldalán található egy háromállású kapcsoló a kapcsolási rajzon SW2-vel jelölve. A felsö állásban mely a képen "C" betüvel van jelölve a kábel választ, ebben a kapcsoló állásban a tároló aszerint lesz mester vagy szolga hogy melyik helyet foglalja el a kábelen. Ha a tár a kábel végére csatlakozik akkor "mester" lesz. Ha a kábel középsö konnektorához csatlakozik akkor alárendelt SL (Szolga) pozicióba kerül. A kapcsoló középsö állása "1"-el jelölt az elölapon és a kapcsolási rajzon egyaránt. Ez a pozició csak egy aktiv tár müködését engedélyezi. Ez a tárak alapbeültetési, (gyári) beállítási sönt (sönt nélkül) poziciója. A kapcsoló alsó, "M"-el jelölt helyzetében a tár fö poziciót kap függetlenül attól hogy hol van a szalagkábelen. Ez a kapcsolóállás minden protokoltól független választást tesz lehetövé.

Az 1. ábra a projekt kapcsolási rajza. Jelen esetben a megépítéshez a nagyobb méretü tárhelyet használtuk, de a kisebb is ugyanúgy megfelel a kapcsolók és az esetleges LED világitódiódák elhelyezésére. Legtöbb komputer több kisebb méretü 10 cm-es tárhellyel rendelkezik, bár többnyire csak egy floppy tár van beépítve. Ugyancsak lehetséges néhány lyukat fúrni a komputer elölapján vagy a doboza oldalán. Ha egyik sem megfelelö, akkor az irányitótábla egy kisebb külsö dobozban is lehet. Használható infravörös vagy rádiófrekvencia is a kapcsoló teljesen drót nélküli legyen. E a célra távirányitós gyári készitmények is kaphatók.

A sönt blokk a tárak hátulján található. A - 2. képen egy nyil mutatja a sönt blokkot. A két pár vezeték a CS "Cable Select" és a MS "Mester" pozicióhoz van csatlakozik. A lehetséges müködési módozatok többnyire a tárak tetején táblázatba foglalva láthatók. Legtöbb gyár a sönt blokkon is megjelöli a föbb poziciókat. Figyelmesen tanulmányozzuk a tárat és a rajta található jelzéseket mielött választunk. A 3-as képen egy 80 GB-s "Western Digital" tár szelektor blokkját ábrázolja. Ugyanitt egy fehér sönt látható a CS pozicióban.

Modern és ajánlott tárválasztást a szalagkábel kódolt poziciói az ugynevezett "Cable Select" [CS] kábel kiválasztás alapján végzi. Az elözö, öregebb, huzalos protokol még szintén müködik mivel a gyárak vigyáznak hogy az ujabb tár az öregebb rendszerekbe is beépíthetö legyen. Ezáltal kapcsolónk többféleképpen használható. A merevlemezes tároló fontossági sorrendje alapján lehet Mester [MS] vagy Slave [SL], a söntök poziciója szerint. Ha a tár kapocs blokkján a söntökkel, rövidrezáró kapcsolóelemmel választott pozició mindenkor megelözi a CS kábel választó protokolt.

3. kép. PC merevlemezes tároló szelektor blokk közelröl [3 KB]
3. kép. PC merevlemezes tároló szelektor blokk közelröl
6 vagy 10 érintkezös blokk 
KiválasztottÉrintkezök
"1" Egy tárolós - gyári alapnincs
"M" Mester5-6
"S" Szolga3-4
"C" Kábel Választja1-2
Mindössze annyit kell tennünk hogy a projekt sikeres legyen hogy két pár huzalt a tár MS és CS jelü kivezetéseihez csatlakoztatunk. Ha a két MS-hez kapcsolt vezetéket az elölapi kapcsolóval egymáshoz kapcsoljuk akkor a tár Mesterként funkcionál. Amennyiben ugyanezt a CS párral csináluk akkor a tár a szabvány kábel által választott protokolt követi és aszerint kapja a fontosságát hogy a szalagkábelen milyen a poziciója.

4. kép.  SW1 kapcsoló és a LED világitódióda [3 KB]
4. kép. SW1 kapcsoló és a LED világitódióda
A 4-es kép bal oldalán a tápfeszültség kapcsoló huzalozása és a LED fénydióda bekötése látható. A LED világitódióda nem feltétlenül szükséges. A bemutatott szerelvényen használtuk a bekapcsolt állapotot jelzésére. A fénydióda bármelyik tár aktív állapotát is jelezheti. Mindkét kijelzés másodrangú, mivel legtöbb komputer elölapja jelzi a bekapcsolt és aktív állapotokat.

Legtött szabványtároló - az 5 cm átméröjüeket kivéve - müködéséhez +5 és +12 Volt szükséges. Mindkét áramkört kapcsolhatjuk egyszerre egy KI-BE jelölésü egyszerü kapcsolóval. Ehhez egy ugynevezett SPDT két áramkörös kapcsoló szülséges. Az is megfelel ha csak a +5 Volt-os áramforrást kapcsoljuk, bár biztonságosabb ha mindkét áramkört bontjuk. Szerelvényünkön az SW1-es kapcsoló pontosan ezt teszi.

5. kép. PC merevlemezes tároló kapcsoló felülröl [7 KB]
5. kép. PC merevlemezes tároló kapcsoló felülröl
Az 5. képen az elkészült modell látható felülröl, beépités elött. A tár alján egy lapos szellözö motor is beépitésre került. Mivel a tároló a második legnagyobb fogyasztó a komputerben (a processzor CPU a legnagyobb) emiatt ez a kis légfúvó jó befektetés. Mivel a ventillátor növeli a légáramlást és csökkenti a komputerben felhalmozódó höt, ezzel a tár élettartamát és megbizhatóságát növeli.

Nem a legfrissebb statisztika szerint az összes amerikai személyi számitógép (PC) annyi légszennyezést okoz mintha 3.5 millió személyautóval több futna az utakon. Emiatt a komputer gyáraknak csökkenteni kellett az új gépek fogyasztását ha azok bekapcsolt állapotban vannak ugyan de éppen nem dolgoznak. Minden jelenlegi müködtetö rendszer is szabályozza a felvett elektromos teljesítményt. Érdemes használni ezeket a beépitett szabályzó rendszereket. Nemcsak hogy jelentös energia megtakarítást érhetünk el hanem használatuk ideje alatt nagy fogyasztók - a CPU és a tár - lehülhetnek.


Vissza a kristály fölapra
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support