OddMix IconOddMix  KOMPUTER - TÁPEGYSÉG 

Személyi számitógép hálózati tápegység karbantartása

OddMix.com - PC technológia - 070803H - Nagy Károly

1. kép PC hálózati tápegység [14 KB]
1. kép PC hálózati tápegység
A személyi számítógép (Personal Computer - PC) tápegység általában nem kap tul nagy figyelmet. Legtöbb komputer használó nem is tudja hogy létezik. Azonban az elhanyagolt hálózati tápegység rövid idö alatt tönkre tehet egy máskülönben jól müködö komputert. Talán ideje hogy a témával a karbantartás szemszögéböl foglalkozzunk.

A PC hálózati tápegység feladata az hogy a komputer különbözö rendszereinek szabályozott, tiszta feszültséget szolgáltasson. A komputer egyes részei ahhoz hogy feladatukat hibamentesen végezhessék különbözö feszültséget és áramerösséget igényelnek. 1980-ig szinte minden hálózati tápáramforrás analóg szabályozású volt. Ezek a tápegység tipusok többségükben transzformátoron át kapcsolódnak a hálózathoz és jó szabályozással de nem nagyon jó hatásfokkal rendelkeznek. Könnyen tervezhetök, olcsón gyárthatók, és érintésvédelmi szempontból nagyon jól védik a felhasználót.

Amint a kapcsolóüzemü szabályzó tápegység alkatrészek olcsóbbaká és elterjedtekké váltak, a mérnökök teljesen ujratervezték a hálózati tápegységeket és azok szabályzóit. A nagy, nehéz és drága hálózati transzformátorok eltüntek az 50 Hz-es müködési frekvenciájukkal együtt. Modern hálózati tápegységek diódán és kondenzátoron keresztül csatlakoznak a hálózathoz. A hálózati feszültség egyenirányitott váltóáramát egy teljesítmény oszcillátor magasabb frequenciájú váltóárammá alakítja. A magasabb frekvencia kisebb alkatrészek használatát eredményezi, emiatt a tápegység mérete kisebb és hatásfoka nagyobb.

2. kép. Por a tápegységen közelröl [4 KB]
2. kép. Por a tápegységen közelröl
A PC tápegységek két közös fö problémával rendelkeznek. Az elsö ezek közül egy komoly tervezési hiba. Szinte mindegyik tápegység beépített ventilátorral rendelkezik. Ennek feladata hogy erös légáramlatot biztosítva gyorsítsa a hö elvonását a tápegység alkatrészeiröl. Ezt az elvonandó höt a tápegység belsö veszteségei okozzák. Sajnos ez a légmozgás levegöt szív be a komputer dobozának nyilásain keresztül ami azután a tápegységen keresztül felmelegedve távozik. Igy azután a tipikus személyi számítógép jó porszívóvá alakul. Emiatt a por felgyülemlik a komputerben, és lerakódik a tápegység belsejében. A por az 1-es és 2-es képeken jól látható. A por csökkenti a höátadást és a levegö áramlását, mivel részben elzárja a levegö kijáratát. Egy része a pornak lehet vezetö és gyulékony is. Idönkénti eltávolítása nagyon elönyös mert a komputer és tápegysége élettartamát meghosszabbítja.

Szerencsére a port egyszerüen eltávolíthatjuk. A por eltávolításhoz, mindössze egy puhább ecsetre és egy jó porszívóra van szükség. Legtöbbször a tápegység szétszedése sem szüséges. Az ecsettel fellazítjuk a propellerre és minden elérhetö helyre lerakódott port, mialatt a bekapcsolt poszivó csövét az ecsetre irányítjuk. Egy tartály "süritett levegö" is jó szolgálatot tesz, föleg ha van hozzá vékony müanyag csö. A müanyag csövet a tápegységbe dugva sok belül lerakódott port lazíthatunk fel, melyet a porszívóval összeszedünk. A csö bedugást több helyen kell ismételni. A kannás "süritett levegö" valójában folyékony gáz. Komputer szaküzletekben kapható kifejezetten portalanítási célra. Többnyire egy kanna elfogy egy komolyabb portalanításra.

Már emiatt is érdemes alaposabb munkát végezni. Miután kihuztuk a hálózati zsinór dugóját a konnektorból, vegyük le a tápegység fedelét. Ehhez többnyire szükség lehet a komputer doboz felnyitására. Hogy ez hogy történik azt a komputer konstrukciója szabja meg. Gondosan vegyük ki és tegyük biztonságos helyre a csavarokat, majd vegyük le a borító lemezt. Szánjunk egy kis idöt arra hogy alaposan megcsodáljuk a feltáruló látványt. Figyelmesen vizsgálódjunk, égésnyomokat, megbarnult nyomtatott áramkört, hibás forrasztásokat és megbarnult ellenállásokat keresve. Kicserélni egy félig kiégett ellenállást sokkal egyszerübb és olcsóbb most, mint késöbb miután teljesen lerobbant.

3. kép. Teljesítmény tranzisztor felerösítés [7 KB]
3. kép. Teljesítmény tranzisztor felerösítés
4. kép. Teljesítmény tranzisztor felerösítések [10 KB]
4. kép. Teljesítmény tranzisztor felerösítések
Ha minden rendben levönek tünik, ecseteljünk és porszivózzunk. Amikor mindent letisztítottunk, itt az ideje hogy a második tápegység problémára összpontosítsunk. Vizsgáljunk meg minden teljesítmény tranzisztort, diódát, intergált áramkört és egyéb alkatrészt melyek hütölapra vannak erösítve. A 3.-ik, 4.-ik é 5.-ik képen nyilak mutatnak az ilyen eszközöket felerösítö csavarokra. Ezek mindegyikét kissé húzzuk utána megfelelö szerszámmal, hogy ismét szilárdan szorítsanak. Mivel az ismétlödö felmelegedési ciklusok a különbözö hökiterjedésü fémek - acél, réz aluminium a gyakoribbak - miatt a csavarokat fellazítják, azokat most ujraszorítjuk.

5. kép. Felerösítö csavarhelyek [6 KB]
5. kép. Felerösítö csavarhelyek
Ha véletlenül az elöbbi alkatrészek rugós kapcsolattal lennének a hütölemezhez erösítve, ahogy annak mindig kellene, jegyezzük meg a gyártó céget és örüljünk hogy ilyen jó minöségü tápegységnek vagyunk a tulajdonosa. Miután minden csavart meghúztunk, ideje mégegyszer mindent megcsodálni.

Még egy fontos karbantartandó alkatrésze a tápegységnek a ventillátor motor. Ezek a motorok méretekben és szerkezeti kialakításukban erösen különbözhetnek egymástól. Aláméretezett tápegységek többnyire gyengébb, rövidebb élettartamú ventilátorral vannak felszerelve. Legtöbb motornak nincs golyós csapágya. Mindegyik motor csapágynak szüksége van idönként olajozásra. Soha ne szereljük össze a tápegységet a hütö motor olajozása nélkül. Megfelelö kenöanyag erre a célra a varrógép vagy villany motor olaj. Soha ne tegyünk a csapágyba túl sok olajat. Az olajozáshoz esetenként a motorra ragasztott cimkét fel kell emelni, illetve el kell távolítani.

Miután a motort megolajoztuk, ismét mindent szemrevételezünk. Ha minden megfelelö, akkor forditott sorrendben az alkatrészeket visszaszereljük a helyükre. Visszacsavarozzuk a tápegységet is a komputer házra és az elözöleg eltávolított kábeleket mind visszadugjuk a konnektoraikba. Arra ügyeljünk hogy minden motoros alkatrészt bedugaszoljunk - CD-t, DVD-t és tárolókat, majd tegyük vissza komputer fedölemezét. Dugjuk be a hálózati csatlakozót a konnektorba és kapcsoljuk be a számítógépet. Remélhetöleg minden a helyére került és frissen ujraéledt megbizhatóbbá tett komputerünk.

A poreltávolítás jó megelözö karbantartás höokozta stresszhatások által okozott komputer meghibásodások kiküszöbölésére. Ha a számítógép központi meleg levegö fuvó fütéssel, hütéssel ellátott helyen van müködtetve, vagy egyéb porosabb helyeken, akkor gyakrabban szükséges ellenörizni a belsö porviszonyokat a tápegységben. Egy egyszerü zseblámpás belevilágításból kiderül ha ujabb portalanítás szükséges.


Vissza a fölapra
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support