OddMix IconOddMix  ELEKTRONIKA - ÁRAMFORRÁS 

Primér cellák töltése pénz és energiamegtakarítás környezetvédelem

OddMix.com - Áramforrás technológia - PWRN0701H - Nagy Károly

Akik az elmúlt néhány évben Európában jártak és friss elemeket próbáltak beszerezni a digitális fényképezögéphez, rádióhoz vagy bármi más célra, tapasztalhatták hogy mit jelent a takarékosság. Legtöbb országban a kidobható, nem tölthetö (primér) cellák ára sokszor annyiba, vagy sokszor többe kerül mint az ugyanolyan méretü tölthetö (szekunder) elemeké. Ennek a föoka abban található hogy az Európai Unió tagországok komolyan veszik a környezetvédelmet és ezeknek az államoknak a kormányai valóban kormányoznak. Ujrafelhasználás, környezetvédelem nem csak üres frázisok ott, hanem az európaiak azt komolyan veszik és gyakorolják.

1. Kép Szén-cink és lúgos elektrolitos
1. Kép. Szén-cink és lúgos elektrolitos "AA" szárazelemek

A szárazelemek két nagyobb kategóriára sorolhatók - primér és szekunder. Az egyszer használható, kidobható elemek - a primér tipusú cellák melyeket Amerika szerte roppant nagy eröfeszitéssel árulnak és (az Amerikában) csak nehezen található tölthetö, szekunder cellák. A kidobható elemek roppant profitot hoznak a terjesztésükkel foglalkozó egész parazita társulatnak a vevök és a társadalom kárára. A kidobható elemek használata a legdrágább módja a villany használatnak. Pontosan ezért eröltetik annyira ezeknek az elemeknek a forgalmazását, és ezért a tölthetö elemeket éppen csak megtürik.

Az itt bemutatott eljárással, a szárazelemek töltésével veszélyeztethetjük legjobban a szent ekonómiát, miközben védjük a természetet. Igen, csak nyugodtan töltsük fel a lemerült szárazelemeket - 1-es kép. Farady több mint száz éve már hogy felfedezte az elektrolitikus folyamatok megfordíthatóságát, ennek ellenére mindenütt rengeteg figyelmeztetés óv ellene. Ezek a figyelmeztetések jól láthatóan vannak feltüntetve az elemeken, a csomagolásukon és ügyesen információnak álcázott hirdetésekben. Többnyire arra figyelmeztetnek hogy mégcsak eszünkbe se jusson a kidobható elemek feltöltésén gondolkozni, mert azonnal vége lesz a szabadságunknak, demokráciánknak és a boldogságunknak. Sajnos azonban - a kidobható elemek készitöinek bánatára - több (de nem mind) primér cella müvelet megfordítható. És minél hamarabb történik ez a megfordítás (a feltöltés) annál hatásosabb és jobb.

2 Kép. Töltö, elemek a müanyag edénnyel [13 KB]
2. Kép. Töltö, elemek a müanyag edénnyel

Az elemfelújítás mindössze egy szabványos olcsó, nikkel kadmium [Ni-Cd] vagy az újabb nikkel metal hydrid [Ni-MH] töltöt, egy voltmétert, egy órát, néhány kimerült elemet, egy müanyag edénykét - 2-es kép - és valamennyi türelmet igényel. Egyszerüen belátható hogy egy részben lemerült primér (vagy szekuner) elem könnyebben feltölthetö mint amelyik teljesen elhasználódott.

Használjunk egy digitális voltméröt az elem a kapocsfeszültsége megmérésére (ez a terhelés nélküli kapocsfeszültség). Analóg (mutatós) müszerek ugyanúgy használhatók mint a digitális, különösen ha van nekik 2 Volt méréshatárú poziciójuk (teljes skálakitérés), de ezeken a müszereken a leolvasás nehezebb mint a digitálison. Uj, használatlan szárazelem mérésekor a müszernek 1.5-1.6 Volt körüli értéket kell mutatni. Ha az elem kissé már használt akkor ez az érték 1.2-1.3 Voltra csökken. Néha, (föleg kiváncsiságból) olyan elemeket is sikerrel feltöltöttem melyeknek feszültsége jóval kisebb volt, de ez nem éppen túl jöveldelmezö elfoglaltság.

3. Kép. Primér elem kifolyt elektrolittal [3 KB]
3. Kép. Primér elem kifolyt elektrolittal

Maga a töltés elvégzése roppant egyszerü. Behelyezzük az elemeket a töltö készülékbe, és pontosan tíz percig töltjük. Ha az óra jelzett, kivesszük az elemeket a töltöböl és a müanyag edénykébe helyezzük. Ezután 24 órán át az elemek a münyag edénykében kell hogy legyenek. Semmi szín alatt ne hagyjuk ki ezt a lépést! Ennek a müveletnek az a feladata, hogy mivel néhány cella meghibásodhat - 3-as kép, vagy már eleve nem zárt jól, és emiatt a KOH (kálium hidroxid)-os elektrolit megtámadhatja a tárgyat amibe helyezzük. Soha ne tegyünk frissen feltöltött elemeket rádiónkba vagy egyéb elemeket használó tárgyunkba, csak a következö napon, miután már meggyüzödtünk róla hogy az elem nem folyat. A töltés ideje alatt gázok szabadulnak fel emiatt a nyomás a cellákban megnövekszik, ennek nagysága legnagyobb a töltés végén. Ha a cellák tömítése nem megfelelö akkor nem tudják a nyomást megtartani, ami (többnyire) a következö 24-órán belülderül ki.

A belsö nyomás a töltés folyamán folyamatosan emelkedik, leggyorsabban akkor ha a cella feszültsége a végfeszültséghez közeledik - 1.4-1.5 Volt terhelve. Minél jobban közeledünk a töltés végéhez annál rövidebb idei töltsünk, hosszabb pihenökkel. Ha az elemünk 1.2 Voltra kimerült akkor elsö alkalommal nyugodtan töthetjük 30 percig. Két 15-perces töltési idö közöttük szünettel még biztonságosabb, mint ugyanezen idö egyszerre. Elemek töltésekor figyeljünk a biztonsági elöirásokra valamint halgassunk a józan észre, ugyanis az elemekben található elektrolitok szövetroncsoló savakat, lúgokat tartalmaznak! Védöszemüveg és gumikesztyü használata mindenkor ajánlott! Bö vizzel feltétlenül alapossan mossuk le az elektrolitot ha az börünkkel érintkezésbe kerül.


Vissza a fölapra
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support