OddMix IconOddMix KAPCSOLÁSOK - DETEKTOROS RÁDIÓ 

Kristály detektorok tüs ötvözött réteg különleges félvezetö diódák az elektronikában

OddMix.com - Kristály detektor technológia - TN080611H - Nagy Károly
Picture 1. Amerikai Ernest Roger kristály detektor 1920-ból [8 KB]
1. Ábra. Amerikai "Ernest Roger" kristály detektor 1920-ból

Sokan az ujabb generációból nem láthattak vagy vehettek kézbe valódi szép eredeti korabeli kristály detektort amilyet az 1. ábrán látható. Az ilyen és hasonló detektorok az 1920-as évek drága, munkaigényes luxustermékei voltak. Többnyire kézzel összerakott kisipari termékekként kerültek forgalomba. Az itt látható amerikai "Ernest Roger" detektor szigetelö lapra, akkoriban többnyire bakelitra szerelt alkatrészekböl áll.

Ez a kitünö detektor tartó rézböl, bronzból, sárgarézböl készült kristálytartót és elektródákat alkalmazott. A legyakrabban használt kristály - mind a mai napig - pirit vagy a galenit volt a ahogy az az 1925-ben kiadott "American Mineralogist" amerikai publikációból látható., ahol a legismertebb 33 detektor kristályt táblázatban ismertették.
2. Ábra. Kezdetbeli állitható tüérintkezös dióda az 1N21B [4 KB]
2. Ábra. Kezdetbeli állitható tüérintkezös dióda az 1N21B

A diódagyártás kezdeti példányai közül való a 2. ábrán látható a patron foglaltos, aranyérintkezös 1N21B. Nagyon érdekes hogy ez a "dióda" olyan tokba van szerelve melynek jobb alsó látható oldalán egy állítócsavar van. Ez a csavar tartotta a "macskabajusz" vékony rugóacél tüs érintö kontaktust, mely rugós kiképzésben érintette a felsö érintkezöhöz erösitett germánium dióda kristályt.

Ez a megoldás már sokkal kisebb, és jobban hasonlít a korabeli diódákra mint az 1-es ábrán látott szerkezet, amely mint tüérintkezös dióda néven vált ismertté. Ettöl és a hozzá hasonló germánium diódáktól vezetett a technikai evolúció útja a szilicium, gallium-arzenid és egyéb egzotikus félvezetö anyagból készült diódákhoz, mely több évtizedes kutatómunka eredménye.
3. Ábra. Tüérintkezös dióda metszete [2 KB]
3. Ábra. Tüérintkezös dióda metszete

A 3-as ábrán egy üvegbúrás, hermetikus, tüérintkezös dióda kersztmetszete és szerkezeti felépitése látható. Ha a bal oldali érintkezö egy csavarhoz forrasztott kis acélrugóhoz lenne erösítve akkor a 2-es ábra és a 3-as ábra erösen hasonló feélvezetö eszközt mutatna.

Ezek a pontérintkezös "Macskabajusz" eszközök maind a mai napig is használatban vannak nagyon kis kapacitásuk miatt. Amint azt a felhasználók jó korán felismerték ezek a fajta diódák nagyon jól használhatók az elektronikában magasabb frequenciákon. Némelyikük egészen a mikrohullámú frekvenciákig használható. A legegyszerübb radar detektor többnyire egy 2-es ábrán vagy3-as ábrán látható diódát tartalmaz mely egy tölcsérantanna fókuszpontjába van ültetve mely után van kapcsolva egy tranzisztoros erösítö. Ha tervezö egyenes vevönek alakitja ki az áramkört, és nem használ helyi oszcillátort, akkor az ilyen radar detektorokat a rendörök sem tudják üzem közben felfedezni.


Vissza a kristály fölapra
Google
 
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support