OddMix IconOddMix  KOMPUTER - AKKUMULÁTOR 

Zárt ólom akkumulátorok élettartam növelése felujitása javitása 2.-ik rész

OddMix.com - PC technológia - PCN0701H - Nagy Károly

1. kép. Cella szellözö szerelvény [5 KB]
1. kép Cella szellözö szerelvény

Mindíg használjunk védöszemüveget ha akkumulátorokkal dolgozunk. Mintegy negyevenöt fokos szögben nyomjuk hegyes szerszámunkat a cellazáró korong és az akku ház teteje közötti résbe és emeljük ki a müanyag korongot. Ezután egymásután emeljük le valamennyi gumiszerü sapkát - 1. kép. Nem teljesen szükséges, de jó ha az alkatrészeket nem keverjük össze, ez segít majd az összerakásnál. Miután valamennyi cella nyitott, egy nagyobb injekciós fecskendöt melyhez vastag tompa tüt használjunk, töltsünk meg desztillált vízzel. Fecskendö és tü a nyomtató tinta árusoknál beszerezhetö. Vékony müanyagcsö is használható a fém tü helyett. A hét Amperórás zárt ólomakkuhoz töltsük meg a fecskendöt 10 köbcenti [10 cc] desztillált vízzel és lassan óvatosan fecskendezzünk 2 köbcenti vizet mindegyik cellába. Várjunk egy keveset és ezalatt szemrevételezzük mindegyik cella töltönyilásait.

Legmegfelelöbb a tüt lapos szög alatt benyomni, nem nagyon mélyre, mert a fémtü rövidre zárhatja a pozitív és negatív lemezeket vagy vezetö hidakat okozhat az elválasztó szigetelökben. Ismételjük meg az injekciókat amig valamennyi cella megfelelöen kapott vizet - 2. kép. Minden injekció után várjunk egy keveset amig a víz bediffundál a lemezekbe. Addig ismételjük az injekciókat, amig minden cella kapott 10-12 cc desztillált vizet. Ne töltsük túl a cellákat. Legjobb ha kissé kevesebb vizet teszünk a cellákba. Arra is ügyeljünk hogy a viz ne zárja el a beöntönyilást, mert akkor a bennrekedt levegö nem, vagy csak nehezen távozhat. Emiatt sav kerülhet az akkumulátor tetejére, mely börünket megmarhatja. Ha ez történne, bö vizzel azonnal mossuk le.

2. kép. Viz bevitel [6 KB]
2. kép. Viz bevitel

Ha az akkumulátor sokáig nem volt karban tartva akkor lehetséges hogy több mint 10 cc vízet igényel cellánként. A teljesen kiszáradt hét Amperórás akkumulátor víz kapacitása 20 cc körüli. Ezen mennyiség legföképpen az akku fizikai tulajdonságaitól függ. Amint a viz sikeresen benne van a cellákba, itt az ideje megkezdeni a lassú töltést. Minél hamarabb annál jobb.

Rakjunk össze mindent, tegyük a gumi sapkákat a helyükre, majd adjunk négy kis csepp acetont mindegyik záró korongra és nyomjuk a helyére öket. Vigyázzunk, nehogy teljesen légmentesre ragasszuk a cellákat, hogy a töltés közbe fejlödö gáznak szabad útja legyen eltávozni. Ahogy a töltés megkezdödik, a belsö töltéshordozók alaposan összekeverik az elektrolitot. A víz megkeveredik az öreg elektrolit maradványaival, megkezdi az ólomszulfit feloldását a lemezekröl. Az ujonnan vizzel feltöltött akkumlátorok hosszú ideig majdnem ugy funkcionálnak majd mint uj korukba. Hogy ez mennyire fog sikerülni az föleg attól függ hogy mennyi visszafordithatatlan kapacitás vesztesége van az akkunak a kiszáradás és a szulfátosodás miatt. Folyamatos csepptöltés közben a szulfátosodás, mely gyorsan megöl töltetlenül hagyott akkumulátorokat, csak nagyon lassan történik.

A legjobb indikátora az akkumulátor egészségének a belsö ellenállás. Hogy megállapítsuk a belsö ellenállást, kapcspljunk egy 60 Wattos égövel ellátott asztali lámpát tápegységünkhöz, kapcsoljuk be a lámpát, és huzzuk ki a tápegység hálózati csatlakozóját a konnektorból. Jegyezzük le az idöpontot valamint azt is amikor a lámpa késöbb elalszik. Jegyezzük le a lámpaégö teljesítményét, valamint az idö hosszát ameddig a tápegység képes volt az égöt müködtetni, és ismételjük meg a tesztet ha lehet havonta, de legkésöbb három havonta. Amikor a lámpa égési ideje felére csökken, ideje pótolni a vizet a cellákban. Némelyik tápegységnek van teszt nyomógombja, hogy megelözhessük az áramszünetkor jelentkezö kellemetlen meglepetéseket. Sokkal jobb teszt az lenne ha öt percen át, percenként megmérnénk és lejegyeznénk a tényleges akkumulátor kapocsfeszültséget teljes terhelés mellett.

Akkumulátor kapacitás referencia - a tipikus házi komputer 10-15 percig képes egy hét Amperórás egészséges akkuról üzemelni (az egzakt idö függ a monitor méretétöl és a mikroprocesszor tipusától). A 60 Wattos égö kb. kétszer olyan hosszú ideig kell hogy világítson. A teljesen feltöltött hét Amperórás akkumulátor 7 [A] x 12 [V] = 74 Wattóra energiával rendelkezik, nem számítva a veszteségeket. Még a veszteségek ellenére is, a 60 Wattos égö minimum egy órát kell hogy világítson mire az akku teljesen lemerül. Minél hosszabb a müködési idö, annál kevesebb kapacitást vesztett az akkumulátorunk. Legjobb ha ezeket a kisérleteket asztali lámpával és NEM a komputerünkkel végezzük!

Soha ne engedjük hogy ólom akkumulátorainkat töltetlenül maradjanak, mindíg kapjanak csepptöltést. Legfontosabb hogy kisütés után amilyen gyorsan csak tehetjük ujratöltsük öket. A kisütés mindíg a lehetö legkisebb árammal a legrövidebb ideig tartson, majd töltsük fel az akkumulátort amilyen gyorsan csak tehetjük. Ha a szulfatizálódás már megkezdödött kicsinyenkint egyre több aktiv lemezanyagot lepnek el a kristályok. Ezek a vizben nem oldódó kristályok elektromosan szigetelök. Ahogy nagyobb és nagyobb aktiv felületet lepnek el a kristályok az akkumulátor belsö ellenállása egyre nagyobbra nö. Nagyon megrongálódott akkumulátorok kristálytalanítása sok munkával nagyon lassan megfordítható, de még nyitott ólom akkumulátorok is sok munkát igényelnek. Ezért legfontosabb hogy megelözzük a károsodást.


Elözö lap | All Circuit List
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support