OddMix IconOddMix  KOMPUTER - AKKUMULÁTOR 

Zárt ólom akkumulátorok élettartam növelése felujitás javitás

OddMix.com - PC technológia - PCN0701H - Nagy Károly

1. kép. Hét Amperórás zárt ólomakku [4 KB]
1. kép. Hét Amperórás zárt ólomakku.
Zárt ólom akkumulátorok zselé (gel) cella néven is ismeretesek - 1.-es kép. Zselé cellák speciálisan szerkesztett ólom akkumulátorok. A zárt ólom akkuknak két föcsoportja ismeretes. A valóságos zselé cellákban az elektrolit zselévé süritett állapotú, mely bármilyen helyzetbeli használatot lehetövé tesz. Sajnos az igy sürített elektrolit csökkenti az ionok mozgékonyságát ami a cellák ellenállásának növekedését eredményezi. A zárt akkuk másik gyakoribb föcsoportja üveggyapotot és közönséges kénsavas elektrolitot használ. Itt a kapilláris hatás tartja az elektrolitot a lemezek között. Mindkét akku tipus zárt házas kivitelben használatos. Az üvegszálas akkumulátorok élettartama sokkal könnyebben hosszabítható.

2. kép. Akkumulátor figyelmeztetö cimke [5 KB]
2. kép. Akkumulátor figyelmeztetö cimke.

A zselés elektrolitok egyik nagy hátránya hogy az elektrolitot szinte lehetetlen a cellákból eltávolítani. Élettartam hosszabbítás a cellák kimosásával nem lehetséges. Zárt ólom akkumulátorok sokkal drágábbak mint a közönséges folyadék elektrolitos akkumulátorok. Jelenleg a nagyon gyakori hét Amperórás zárt ólomakku több mint duplájába kerül mint egy uj kerti traktor akkumulátora amely mintegy háromszoros Amperóra kapacitású.

3. kép. Cella fedél leszedés [2 KB]
3. kép. Cella fedél leszedés

Szinte valamennyi kisebb (1000 VoltAmper alatti) tartalék hálózatpótló áramforrás [Uninterruptible Power Supplies - UPS], melyet a személyi számítógépek többsége használ ilyen akkumulátorokkal van ellátva. Ezen tápegységek közül a kisebbek egy, a nagyobbak kettö, esetleg több zárt akkuval készülnek. A hálózatpótlók állandó csepptöltéssel töltik zárt akkumulátoraikat. Tipikus csepp töltöáram a hét Amperórás akkuhoz 50±25 mA [mA] kürül van. Legtöbb vésztápegység akkumulátorait folyamatosan tölti függetlenül attól hogy be vagy kikapcsolt állapotban van, mindaddig ameddig a hálózati zsinór a hálózathoz van csatlakoztatva. A csepptöltés tehát állandóan tart, még az áramforrás kikapcsolt állapotában is. Ez azt eredményezi, hogy a tápegység frissen tötött akkumulátorral készen áll egy esetleges hálózati kimaradásra. Egyuttal az akkumulátor élettartamát a csepptöltés fokozza, mivel hatása a szulfátosodást segíti elkerülni. Vissza alakítani a már elszulfátosodott akkumulátor kristályait nem egyszerü feladat még a hagyományos folyadék elektrolitos akkumulátoroknál sem. Sokkal könnyebb felujítani a zárt akkumulátorokat, mint deszulfátolásukkal próbálkozni.

4. kép. Cella szelep levétel [4 KB]
4. kép. Cella szelep levétel
Amint az akkumulátor teljesen feltöltödött, a folyamatos töltöáram az elektrolitban levö vizet alkotó elemeire - hidrogénre és oxigénre bontja. Néhány rövid év alatt, a megállás nélküli folyamatos töltöáram az akku celláit teljesen kiszárítja, dehidrálja. A tápegységek használati utasításai javasolják az áramforrás gyakori tesztelését. Esetenként, drágább egységeken, erre a célra egy teszt nyomógomb található. Az akku belsö ellenállása is a vizveszteségével egyenes arányban egyre emelkedik és Amperóra kapacitása folyamatosan csökken. Ezáltal egyre rövidebb ideig tudja a hozzá kapcsolt terhelést ellátni. Mivel a tápegység energia forrása zárt cellákból áll, alkalmankénti kicserélésük a leggyakoribb megoldás. Ezután a ciklus kezdödik elölröl. A tápegységek zárt akkumulátorainak az élettartama a terhelés nagyságától függöen átlagban kettö és négy év között van. Pontosan emiatt, hogy a magas akku árakat elkerüljük, valamint hogy környezetünket védjük, amennyire lehetséges érdemes meghosszabbítani akkumulátoraink élettartamát. A rövid ráfordított idö böven kamatozik, nemcsak anyagiakban de a megnövekedett készenléti állapot miatt is. Felujítása a zárt celláknak leginkább megelözö karbantartásként a legjobb, az akkumulátor teljes kiszáradása elött.

Szerencsénkre, ezek a zárt akkumulátorok nem igazán zártak. Minden egyes cellának van egy kis csöben végzödö nyilás a tetején, melyek egy kis gumiszerü müanyag sapkával vannak lezárva. Ez a kis sapka 4. kép. szelepként müködik. Mikor az elektrolízis által keletkezett gáz nyomása meghaladja a külsö légnyomást a müanyag sapka egy kicsit felemelkedik, ezáltal kienged egy kis gázt a cellából. Többek közt ezért van a figyelmeztetés a 2.-ik képen mely a zárt helyen való töltés ellen int és a robbanás veszélyre emlékeztet. Hogy a sapka ne tudjon lejönni a helyéröl egy müanyag korong van föléje ragasztva. Amint az 4.-ik képen látható a korong csak néhány helyen van a cellaházhoz ragasztva - esetünkben négy helyen - hogy a gáznak legyen helye hol távozni. Ezért van a figyelmeztetés a töltéskor felszabaduló gáz veszélyeiröl - 2. kép. Mindez nagyban segít hogy hozzáférjünk a cella belsejéhez, mindössze a képen látható módon leemeljük a cellazáró korongot - 3. kép. Hegyes szerszámot használva dolgunk lényegesen megkönnyebbül. Dolgozzunk óvatosan nehogy megsértsük magunkat. A képen látható fogászati szerszám jól bevált, de egy kis éles csavarhuzó a célnak ugyanúgy megfelel.


Vissza a fölapra | Második rész
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support