OddMix IconOddMix TRANZISZTOR - ERÖSITÖK 

Háromelektródás erösítö áramkörök elöfeszültség hasonlósága

OddMix.com - Rádió technológia erösítök - 090915H - Nagy Károly

Az erösítö áramkörök célja az hogy nagyobb amplitudójú, erösebb jelet állítson elö gyengébbekböl. Az 1. ábra egy egyszerü elektroncsöves erösítöt ábrázol egy háromelektródos triódával. Mind a félvezetö tranzisztor és a trióda elektroncsö három elektródás alkatrész. Megfelelö müködéséhez a csöves erösítönek három különféle tápfeszültséget szolgáltató telepre van szüksége, melyeket a régebbi rajzokon az "A" jelzéssel a fütötelepet, a "B" jellel az anódtelepet és a "C" jelzéssel a rácstelepet jelölnek.

1. Ábra.   Egyszerü triódás erösítö elöfeszültég szükséglete [3 KB]
1. Ábra. Egyszerü triódás erösítö elöfeszültég szükséglete

A "C" rácstelep feszültsége úgy van megválasztva hogy egyenletes állandó anódáramot eredményezzen melyet nyugalmi, alap vagy idegen szóval quiescent áramnak neveznek. Mint az 1. ábrán látható az AC jelü váltóáram az ACOUT jobb oldali kapcsokon vezethetö ki és a CIN bal oldali csatoló kondenzátoron keresztül van bevezetve. A trióda három elektródja közül a földhöz csatolt katód közös mind a be és kimenet részére.

Az elektroncsövek adatlapjain megtalálható a szükséges rácsfeszültség és anódáram nagysága; amelyek leginkább a rácsfeszültségtöl és a használt csötipustól függenek. Az elektroncsövek rácselöfeszültsége többnyire negatív ami megakadályozza a rácsáram kialakulását. Ha az 1.-es ábrán látható elektroncsö rácsáramköre nyitott (kivezérlés nélkül marad) akkor az anódáram a legnagyobb értéket éri el amelyet csak a terhelési ellenállás az RL határol.

2. Ábra Egyszerü tranzisztoros erösítö elöfeszültég szükséglete [3 KB]
2. Ábra. Egyszerü tranzisztoros erösítö elöfeszültég szükséglete

Ha a vezérlörácson váltakozófeszültség jelenik meg akkor az anódellenállás RL kapcsain egy nagyobb amplitudójú anódfeszültség alakul ki. Ha a csö rácselöfeszültsége -5 voltra van beállítva melyre egy 4 voltcs-cs-os (csúcstól csúcsig) váltófeszültség szuperponálódik akkor a rácson a pillanatnyi feszültség értéke -3 és -7 volt között váltakozhat. Ha az adott csö feszültségerösítési tényezöje húsz, akkor az anódon a mérhetö váltófeszültség [AC] nagysága is hússzor akkora lesz, vagyis 80 voltcs-cs.

Mivel a tranzisztoroknak nincs fütöszála így nincs szükség az "A" jelzésü telepre emiatt alacsonyabb müködési höfok és jobb hatásfok érhetö el. A "B" telep a kollektorfeszültséget biztosítja és a "C" telep szolgáltatja a tranzisztor elöfeszültségéhez szükséges áramot. A tranzisztor kollektorfeszültsége is jóval alacsonyabb mint az elektroncsö anódfeszültsége. Ha a tranzisztor bázisa nem kap bázisfeszültséget akkor nem folyik kollektor áram sem.

Ha a 2.-ik ábrán látható NPN tranzisztor kapcsolás megfelelö müködéséhez a bázison és a kollektoron pozitív feszültségre van szükség. Ha a bázisra kis mennyiségü pozitív áramot adunk ezáltal beáll a nyugalmi áram, melyhez a hasznos jelet hozzáadjuk mely a bemenöáramot változtatja. Ha a tranzisztor feszültségerösítési tényezöje húsz akkor a kollektoron a mérhetö váltófeszültség [AC] nagysága is hússzor akkora lesz. Mindkét fajta erösítöelem vezetöáramát a bemeneti jel változtatja. A fö különbség az elektroncsö és a tranzisztor müködése között az hogy a csö müködéséhez feszültségváltozás a tranzisztoréhoz áramváltozás szükséges. Egyébiránt mindkét eszköz hasonlóan müködik.


Vissza a kristály fölapra
Google
 
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support