OddMix IconOddMix ELEKTROTECHNIKA - KÖDFÉNYLÁMPAAngol  Magyar  

Neon gázkisülésü Glimm ködfény vagy parázsfénylámpa érdekes elektronikai alkatrész

OddMix.com - Elektrotechnika - TN090304H - Nagy Károly

A Glimm lámpa a korai vákumtechnika egyik érdekes mai napig is fennmaradt gyakran használt alkatrésze. Ebbe a csoportba tartoznak a hideg katódos gázkisülésü lámpák és csövek. Ezen család legismertebb tagjai a neon ködfény vagy parázsfénylámpák. Ezek a lámpák szuper egyszerü kételektródás alkatrészek. Egyszerüségük ellenére ezek mégis nagyon hasznosak. Ezen egyszerü alkatrészeknek sok érdekes felhasználási módjuk lehetséges.

Figure 1. Egyszerü kételektódás ködfénylámpa [4 KB]
1 ábra. Egyszerü kételektódás ködfénylámpa

A legtöbb ködfénylámpa legkevesebb két párhuzamos elktródával készül melyeket egy többnyire üveg búrában egymástól keskeny távolság választ el. Az elektródák anyaga leggyakrabban vas melyet valamely ritka alkáli földfém bevonatával látnak el. Az üveg búra részleges vákummal rendelkezik melybe kis mennyiségü gáz van keverve. Leggyakrabban ezek a lámpák neont, argont, héliumot vagy egyéb gázokat tartalmaznak 20-50 torr nyomáson. Más nemes gázok keveréke is használatos, leggyakoribb a 75% neon és 25% hélium keveréke.

Egyszerü kételektródás ködfénylámpák láthatók az 1. ábrán. Komplikáltabb parázsfénylámpák láthatók a 2. ábrán. Néhány neontöltésü parázsfényü eszközt készitett az amerikai Burroughs gyár ECD részlege 1970 kürül (Self Scan elnevezéssel) melyek közönséges televiziókban a katódsugárcsö helyett lehetett használni. Ez volt az egyik öse a jelenlegi lapos plazma képernyös televiziónak.

2-es ábra. Bonyolultabb hideg katódos gázkisülésü csövek [4 KB]
2 ábra. Bonyolultabb hideg katódos gázkisülésü csövek

A neontöltésü parázsfénylámpa alapkapcsolása nagyon egyszerü. Ahogy a feszültség növekszik a lámpa elektródái között, a gáz eléri az ionizációs küszöböt és a csö begyújt 3. ábra. Az ionizációs feszültség felett a csö vezet és a körben áram folyik. Ha ez az áram nincs valamilyen módon csökkentve behatárolva akkor tönktremegy a csö. Emiatt gázkisülésü csöveket mindenkor csak áramkorlátozóval szabad használni. Az egyik legegyszerübb és áram korlátozásra leggyakrabban használt eszköz az elötét ellenállás. Egyes kisebb lámpákba az elötét ellenállás az üvegbúrán belül van kivitelezve.

3 ábra. Egyszerü áramkör hideg katódos gázkisülésü csövel [2 KB]
3 ábra. Egyszerü áramkör hideg katódos gázkisülésü csövel

Kapcsolási rajzokon a parázsfénylámpa gyakran ugy van feltüntetve mint az a 3. ábrán látható. Az R1 jelü elötét ellenállás védi a lámpát az túláram ellen. Az ellánállás értékét úgy kell megválasztani hogy a csö csak kevés, néhány mA [miliamper] áramot kapjon. Minél kisebb ez az áram, annál hosszabb a csö élettartama. Kis mennyiségü higany hozzáadásával a gyártó a csö élettartamát a sokszorosára növelheti. Sajnos a kisebb áramerösség kisebb fénykibocsátással párosul. A telep (a rajzon angolul BATTERY) vagy egyéb tápáramforrás szintén ugyanúgy használható ha feszültsége meghaladja a csö ionizációs feszültségét.

Érdekes megjegyezni hogy teljesen sötét helyen a ködfénylámpa esetleg nem gyújt be ionok hiányában. Ennek megakadályozására egyes gyárak kis mennyiségü gyenge radióaktiv izotópot kevernek a gázhoz mely a begyújtást jelentösen megkönnyíti. Az emlitett amerikai Burroughs gyár (az 1970-es években a világ második legnagyobb komputergyára) egyes komplikáltabb komputer megjelenitö csöveiben, melyek többszáz (sokszor több ezer) elemi cellával rendelkeztek, hogy az ionizációt biztosítsa, a csö egy láthatatlan sarkában egy állandóan begyujtott cellát használt melyet angolul "keep-alive" (életben tartó) néven ismert az amerikai szakirodalom.


Vissza fölapra
Copyright © 2015 Nagy K - http://www.OddMix.com - Minden jog fenntartva
Lap Frissitve: 2015-01-01 - - Privacy Policy - Lap Térkép - Support